samedi 25 novembre 2017

UNESCO


Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się nie tylko monumentalne budowle, kościoły, zamki, ale również to wszystko, co stanowi dziedzictwo niematerialne. Dzisiejszy temat akcji „W 80 blogów dookoła świata” zmobilizował blogerów, by poszperali, podzieli się wiedzą jaką mają na ten temat, dlatego zapraszam Was do lektury i komentowania!


Jak wiecie bardzo dużo czasu spędziłam w Lotaryngii, Szampanii oraz Bretanii i te regiony (dziś ich nazwy już nie są do końca aktualne) są mi najbliższe sercu, dlatego temat UNESCO będzie dotyczył regionu, który dziś nazywamy GRAND EST. W jego skład wchodzą Alzacja, Szampania-Ardeny oraz Lotaryngia. 


Na obecnej liście UNESCO wpisanych jest 6 zabytków :

•  Cathédrale Notre-Dame, ancienne abbaye Saint-Rémi et palais du Tau, Reims (1991)
•  Places Stanislas, de la Carrière et d'Alliance à Nancy (1983)
•  Strasbourg – Grande île (1988)
•  Chemins de Saint-Jacques-de-Compostelle en France (1998)
•  Fortifications de Vauban (2008)
•  Coteaux, maisons et caves de Champagne (2015)

Oczekujących na „znaczek UNESCO” jest znacznie więcej, ale o tym w drugiej części postu. Wybrałam dwa zabytki, które mnie szczególnie zainteresowały i które miałam okazję zwiedzić. Liczę, że Was również !


Przenieśmy się na chwilę do miasta Nancy, które znane jest w szczególności ze swojej architektury, a dokładniej 3 placów : la place Stanislas, la place de la Carrière et la place d’Alliance, które od 1983 roku figurują na liście UNESCO. Tutaj ciut polskiego akcentu. Nancy stało się czasowym miejscem pobytu króla Stanisława Leszczyńskiego zwanego « Stanislas le Bienfaisant ». W tym okresie wydał za mąż swoją córkę Marię za króla, wtedy jeszcze bardzo młodego, Ludwika XV. Mimo pomocy swojego zięcia udało mu na krótko zostać królem Polski. Otrzymał on jedynie tytuł duc de Lorraine J Miejsce święte, który stanowi kunszt architektury stylu gotyckiego we Francji. Jedna z najczęściej odwiedzanych katedr (zaraz po paryskiej) we Francji - La Cathédrale Notre - Dame de Reims. Jej zdobienia, witraże oraz anioły pozostają w pamięci na długie lata. Jej budowa rozpoczęła się tak naprawdę  na początku V wieku, kiedy biskup Nicaise wybrał miejsce oraz patrona zabytku - Matkę Boską. Z zewnątrz przypomina słynną, paryską katedrę Notre Dame natomiast wnętrze znajdzie punkty wspólne z katedrą w Strasburgu. Budowę zakończono w XIV wieku. Niestety, w trakcie I wojny światowej została bardzo zniszczona w wyniku pożaru. Dzięki hojności Johna Davida Rockefellera udało się odbudować fragmenty katedry.

Na co warto zwrócić uwagę zwiedzając katedrę ?


Myślę, że Waszą uwagę przyciągną niezliczona (dla przeciętnego turysty) liczba rzeźb. Niektóre z nich mają na do 4 metrów wysokości. W katedrze znajdziecie również wiele rzeźb zwierząt. Jednak najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną postacią katedry jest uśmiechający się anioł - L'Ange au Sourire. Znajdziecie go u wejścia katedry, po lewej stronie. Anioł ten jest symbolem miasta Reims. W części wschodniej katedry możemy znaleźć « galerie des rois », gdzie dokonywano sakry królów Francji.  
Najpiękniejszym elementem katedry są witraże z XIII wieku, które znajdują się w nawach, na chórze. ***
Post powstał w ramach akcji « W 80 blogów dookoła świata ». Oto lista innych blogów, które wzięły udział w akcji : Chiny: Biały Mały Tajfun - Lijiang


Hiszpania: Hiszpański dla Polaków - Katedra w Salamance i jej nietuzinkowi mieszkańcyKirgistan:
Kirgiski.pl - Obiekty UNESCO w Kirgistanie


Szwajcaria: Obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w Szwajcarii


Turcja: Turcja okiem nieobiektywnym - Obiekty z listy UNESCO- zwiedzamy Efez

Różne kraje: Enesaj.pl - Turkijskie obiekty UNESCO


Jeśli macie ochotę dołączyć, zapraszamy :  blogi.jezykowe1@gmail.com

4 commentaires:

 1. Och, ja też uwielbiam Bretanię!!!
  Lotaryngii nie znam aż tak dobrze, ale teraz mam świetny powód, żeby tam pojechać. :)

  RépondreSupprimer
 2. Nie znam zupełnie tych regionów - przyznaję. Ode mnie (francuskojęzyczna Szwajcaria) mam najbliżej Haute Savoie, Franche Comte i Burgundię i i tak mimo wielu wypraw, nie znam ich tak dobrze jakbym chciała...
  Ale może na jakiś dłuższy weekend... ta katedra wygląda zachęcacjąco.

  RépondreSupprimer
 3. Ależ piękne te witraże. Podziwiam kunszt. Przecież w XIII wieku technologia była bardzo słabo rozwinięta.

  RépondreSupprimer