samedi 4 mars 2017

Les Enfoirés


Wczoraj wieczorem we Francji odbyło się jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń tego roku. To koncert Les Enfoirés. Skąd  oni się wzięli i dlatego są tacy popularni ?


Les Enfoirés to grupa zrzeszająca artystów, osoby publiczne, zwykle francuskojęzycznych, które wspólnie przygotowują, co roku, inną piosenkę i po prostu dają koncert na cele charytatywne. Organizacja, na którą zbierane są pieniądze nazywa się des Restos du Coeur. Ma ona na celu wpieranie osób głodujących poprzez dostęp do darmowych posiłków.


Un resto = un restaurant = restauracja
Un coeur = <3

Des Restos du Coeur została założona dokładnie 26 września 1985 przez (postać, którą każdy kto kocha francuski musi znać) COLUCHE.Właściwie Michel Colucci, jego ojciec był Włochem. Urodził się w Paryżu. Zaczął karierę w wielu 26 lat, pod pseudonimem Coluche. To on nadaje nowy trend w życiu kulturalnym. Jest jednym z prekursorów wolności słowa i satyry na scenie. W swoich music-hall atakuje tematu tabu, wartości moralne i polityczne ówczesnego francuskiego społeczeństwa. Początkowo montuje grupę jednak później decyduje się na karierę indywidualną.

Nie wiem czy wiecie, ale w 1980 roku Coluche postanowił startować w wyborach prezydenckich z hasłami : 

« Avant moi, la France était coupée en deux. Maintenant elle sera pliée en quatre » 
« Coluche, le seul candidat qui n'a pas de raison de mentir »

avant – przed
couper – przeciąć, ciąć
plier – składac, złożyć
une raison – powód
mentir – kłamać

Jego kariera nabierała tempa .... aż do momentu rozwodu. Période noire, czyli czarny okres w jego życiu zmusił go (lub sam o tym zdecydował) do wyjazdu do Gwadelupy, do Pointe-à-Pitre i tam założył…fabrykę butów. Wszystko to dzieję się w trakcie kampanii wyborczej. Oczywiście nie zostaje wybrany prezydentem Francji :-) Gra też w kultowym filmie „Le Grand Bazar” a nieco później u tego samego reżysera gra rolę syna Louisa de Funèsa z « L’aile ou la Cuisse» („Skrzydełko czy nóżka”).

On revient à nos moutons (wracając do tematu) ! W 1985 zakłada organizację charytatywną des Restos du Coeur :

 « J'ai une petite idée comme ça. Si des fois y'a des marques qui m'entendent, y a des gens qui sont intéressés pour sponsoriser une cantine gratuite qu'on pourrait commencer par faire à Paris… nous on est prêts à aider une entreprise comme ça qui ferait un resto qui aurait comme ambition, au départ, de distribuer deux ou trois mille couverts par jour… »

Une idée – pomysł, idea
Si des fois – jeśli czasami
Des marques –  znaki,cechy
Entendre – usłyszeć
Intéresser – interesować się
Sponsoriser –  sponsorować
Une cantine – stołówka
Gratuit – darmowy
Commencer à – zaczynać
être prêt à – być gotowym
            aider – pomagać
une entreprise – przedsiębiorstwo
ferait – faire - robić
une ambition – ambicja
au départ – na początku
distribuer – rozdać
des couverts – nakrycie (tu:posiłek)
par jour – dziennie


Chce, by to piosenki były jej symbolem i tak spotyka się z Jean-Jacques Goldman :

« L’histoire a commencé un jour avec l’arrivée de Coluche dans ma loge : Salut, il nous faudrait une chanson pour les Restos du Cœur, un truc qui cartonne, toi tu sais faire. Quand ? La semaine prochaine. Tout était déjà là : la force de Coluche, la force de l’idée, la séduction des deux, et l’impossible qui se fait. Et tout est encore là. Intact. Sauf lui. »

Une historie – historia
L’arrivée – przyjazd
Une loge – garderoba
Un truc – rzecz
Cartonner – cieszyć się powodzeniem (pot.rozwalić system)
Tu sais faire – wiesz jak to zrobić
La force – siła
La séduction – czar, uwodzenie
Intact – nietknięty
Sauf – oprócz

JJ Goldman wiedział jak to zrobić i napisał piosenkę « Les Chanson des Restos » natomiast  Coluche stworzył pierwszą grupę, formację składającą się z : Jean-Jacques Goldman, Yves Montand, Nathalie Baye, Michel Platini, Michel Drucker i Catherine Deneuve. I tak się zaczęło!Niestety w 1986 Coluche ginie w wypadku na trasie Cannes-Opio. Jednak jego idea przetrwała do dziś (jego była żona kontynuowała jego ideę), świadczy o tym chociażby wczorajszy koncert emitowany w telewizji TF1. W akcję zaangażowanych jest/było mnóstwo gwiazd takich jak : JJ Goldman, Alain Souchon, Patrick Bruel, Patrick Fiori, Florent Pagny, Zaz, Garou, Zazie i można tak wymieniać... 

Ciekawostki :
  • ·         Słowo enfoiré jest przekleństwem i oznacza delikatniej ujmując zakuty łeb, palant i skur*****,
  • ·         Coluche był bardzo często widziany w swoich une salopette bleue – ogrodniczki co prawdopodobnie nawiązuje do ruchu Emmaus,
  • ·         Asteroida (170906) jest nazwana imieniem Coluche.


Dużo by mówić o jego życiu, akcjach… ech! Co to był za człowiek! 

Przy tworzeniu tego wpisu bardzo pomogła mi strona oficjalna LES ENFOIRES.
Słownictwo znajdziecie na platformie QUIZLET oczywiście!
Przygotowałam również na youtubie specjalną playlistę z utworami z LES ENFOIRES. Bonne écoute!


Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire