mardi 1 novembre 2016

La Toussaint

W Polsce okres zadumy, wyciszenia i spotkań rodzinnych. We Francji, mam wrażenie, święto obchodzone z szacunkiem, ale jakby z mniejszym zaangażowaniem.
Nie oznacza to jednak,że we Francji nie ma cmentarzy ;p są, jednak spacerując po nich można się zdziwić albo zachwycić (czasami to co wydaje się inne nie musi być gorsze czy lepsze, po prostu jest inaczej).

Jak pewnie wiecie część kościołów we Francji, szczególnie w mniejszych miejscowościach są zamknięte na co dzień. W tej, w której ja mieszkałam ksiądz miał do ogarnięcia prawie wszystkie kościoły w tym departamencie (nie wliczając stolicy departamentu), dlatego msza była może raz w miesiącu.

Obok kościoła był malutki cmentarz. Część nagrobków wyglądała bardzo tradycyjnie tak jak w Polsce, czyli nagrobki (un monument funéraire) z nazwiskiem/imieniem oraz zdjęciem. Pojawiały się też napisy odpowiadające naszym typu zasłużony żołnierz, wspaniała matka etc.

Dla ciekawskich, którym towarzyszy głód wiedzy :
tablica nagrobkowa - une stèle
nakrywa - une tombale
krawężnik, część dolna nagrobka -  un soubassement

Taki typ nagrobka nazywa również un monument inhumation. 

Warto dodać, że Francuzi na grobach bardzo często stawiają kwiaty, czyli fleurir. Najczęściej spotyka się właśnie les chrysanthèmes.


 


Zauważyłam też, że na ścianach kościół bardzo często montuje się swego rodzaju półki, gdzie postawione są urny (les urnes funéraires)

Co ciekawe na francuskim cmentarzu (un cimetière) nie znajdziecie zniczy. Jeszcze nigdy nie widziałam w żadnym sklepie we Francji zniczy. Nie widziałam też nigdy przycmentarnych straganów ze zniczami...

Oto kilka słówek, które, niestety, się przydają. Na platformie QUIZLET znajdziecie ich tłumaczenie oraz ćwiczenia. Zachęcam Was do zapoznania się z nimi! 4 commentaires:

  1. Wow! Dużo bardzo interesującego słownictwa. Niektórych, bardziej technicznych terminów nie znałam.

    PS wkradł się błąd -> UN cimetiere

    RépondreSupprimer
  2. to fakt ze straganów ze zniczami brak ale mozna je zakupic w Carrefour w dzielnicy ivry w Paryzu

    RépondreSupprimer