lundi 31 octobre 2016

Halloween

Zwyczaj przebierania się w wigilię pierwszego listopada (le jour des défunts) przyjął się nie tylko w krajach anglojęzycznych (les pays anglophones) z biegiem lat (au fil du temps) dotarł również do Francji, Belgii, Szwajcarii jak i do nas, do Polski. Największą popularnością we Francji cieszył się w latach 90 (dans les années 90). Za oficjalną datę przyjmuje się podobno rok 1997. Halloween, o dziwo, nie ma swojej nazwy po francusku ;)

Poszperałam tu i ówdzie dowiadując się kilku interesujących rzeczy :)


Święto to pochodzi od pogańskiego święta (une fête païenne) Samain obchodzonego przez plemiona (les peuples) celtyckie, a wiemy z historii, że miały one styczność z państwem gaulois. Zwyczaj ten został przejęty przez chrześcijański (christianisé) nurt w kulturze a rozpowszechnili go irlandzcy mnisi (des moines irlandais). Ale wróćmy do krajów frankofońskich :)

Otóż, zanim stało się komercyjnym świętem w Bretagne a dokładnie w Finistère był zwyczaj (une coutume) wycinania (sculpter, creuser, découper) oczów, buzi w ... burakach (des betteraves) i wkładania do nich świeczek (une bougie). W regionie Lorraine, dokładniej w Moselle również do tradycji (une tradition) należy wydrążanie postaci w burakach. Teraz zamiast buraka mamy dynię:) 


"La veille de la Toussaint, les enfants sculptent des têtes grimaçantes dans des betteraves, légumes dont la récolte marque la fin des travaux des champs. Éclairées par la lumière d'une bougie, les têtes sont déposées sur les rebords de fenêtres, des puits, les murs des cimetières ou aux croisements des chemins pour effrayer les passants."

A co ze słynnych hasłem "Trick or treat". Jest kilka wersji, ale moje źródło mówi,że te są najpopularniejsze :)

Z takimi oto hasłami dzieci idą od domu do domu (passer de maison en maison) i zbierają des friandises. (Podobno Halloween jest częściej obchodzone en province niż w wielkich miastach. W miastach jest więcej une discothèque tematycznych). 

Pora na odrobinę strachu (une peur) i zabawy (un amusement)


Polecam Wam obejrzeć film L'Étrange Noël de monsieur Jack (titre original ː The Nightmare Before Christmas) réalisé par Henry Selick d'après une histoire originale de Tim Burton. To jest dopiero prawdziwa przyjemność (un pur délice) dla fanów Tima Burtona! 


Poniżej znajdziecie motyw przewodni filmu, czyli piosenkę Bienvenue à HalloweenSłownictwo związane z Halloween oraz tą piosenkę poćwiczycie ściągając przygotowane przeze mnie ćwiczenia. Podzeliłam piosenkę na kilka fragmantów. Do każdego znajdziecie inny typ ćwiczenia. Wystarczy kliknąć tutaj i do dzieła! :)

Dodatkowo wszystko znajdziecie na QUIZLET

source: France soirL'Obs

1 commentaire:

  1. Il est intéressant de noter que certaines coutumes sont empruntés à l'ancienne fête polonaise "Dziadów"

    RépondreSupprimer