mercredi 9 septembre 2015

Co to za dziwne znaczki ?

Dlaczego w nawiasie obok wyrazu zapisanego po francusku często można znaleźć kwadratowy nawias a w nim jakieś dziwne znaczki ? Czy to jest potrzebne? Czy to jest jakaś inna odmiana francuskiego ?


source


Otóż nie! To Międzynarodowy alfabet fonetyczny, czyli MAF lub en français Alphabet phonétique international  - API. Została on opracowany (élaborer) przez grupę językoznawców, żeby ułatwić nam życie. Alfabet ten stosuje się do zapisu wymowy, czyli jak przeczytać dany wyraz. Bref, jest to alfabet fonetyczny (l'alphabet phonétique ).

Jak sama nazwa wskazuje jest międzynarodowy. Jeden dla wszystkich języków :-) Składa się on z liter (des lettres) już Wam znanych, tj. zapożyczonych (emprunté) z łaciny i greki (le latin et le grec)

W uproszczeniu mówiąc w owym nawiasie kwadratowym zapisywane są dźwięki, które należy wymówić. Każda samogłoska, spółgłoska ma swój odpowiedni dźwięk, precyzując : "seul signe pour un seul son, un seul son pour un seul signe". 

Język francuski składa się z 26 liter : samogłosek (des voyelles), spółgłosek (des consonnes) i  półsamogłosek (des semi-voyelles)

Ciekawostka!  

W języku francuskim występują ligatury (une ligature), czyli połączone literki : œ oraz æ  oraz znaki diakrytyczne (des signes diacritiques), czyli wszystkie akcenty, ogonki  - à â ç é è ê ë î ï ô û ù ü ÿ

Jak wygląda API en français - cliquez ici

2 commentaires:

  1. Teraz to nawet i to lubię, ale pamiętam te początki w KJO, jak myślałam, że do niczego się to nie przyda... =)

    RépondreSupprimer