jeudi 22 février 2018

JEUX OLYMPIQUES


Po zdobyciu złotego medalu Kamila Stocha i Martina Fourcade'a w biathlonie (jeden z moich ulubionych sportów zimowych) oraz brązu Polaków stwierdziłam, że popełnię wpis o sporcie - zapraszam!

Obecnie trwają zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang. Nazywane również po francusku: les JO, les Jeux, Les Olympiades. To międzynarodowe wydarzenie sportowe organizowane jest co cztery lata. Igrzyska zostały przerwane wyłączne na czas trwania II wojny światowej a zostały wznowione w 1948 roku.

Les Jeux olympiques d'hiver
Les Jeux olympiques d'été
un événement sportif international
tous les quatre ans
être interrompu(e)(s) par la Seconde Guerre mondiale
avoir à nouveau lieu

*** CIEKAWOSTKA ***


Zastanawialiście się dlaczego na Olimpiadzie w pierwszej kolejności słyszymy język francuski potem język angielski a na samym końcu język kraju, w którym jest organizowana Olimpiada? Język francuski został utrzymany podczas ceremonii Olimpiady na cześć Pierre’a de Coubertin, który był założycielem Komitetu Olimpijskiego oraz przyczynił się do rozwoju sportu w XIX wieku we Francji. Pragnieniem P.Coubertin’a było rozprzestrzenienie tej idei na cały świat.

le fondeur
fonder
prendre part à
un développement
une cérémonie
le Comité international olympique
internationaliser

*** CIEKAWOSTKA ***

W 1913 prototyp flagi olimpijskiej został stworzony przez sklep « Le Bon Marché » w Paryżu, oczywiście według wskazówek P.Coubertina.

un prototype
un drapeau olympique
être fabriqué(e)(s) sur des indications
une indication
un magasin

Oto komentarz P.Coubertina :

« Le drapeau olympique, on le sait, est tout blanc avec, au centre, cinq anneaux  enlacés : bleu, jaune, noir, vert, rouge ; l’anneau bleu en haut et à gauche à côté de la hampe. Ainsi dessiné, il est symbolique ; il représente les cinq parties du monde unies par l’Olympisme et ses cinq couleurs d’autre part reproduisent celles de tous les drapeaux nationaux qui flottent à travers l’univers de nos jours. »

un anneau
enlacé(e)(s)
une hampe
symbolique
représenter
une partie
uni(e)(s)
d’autre part
reproduire
national – nationaux
flotter
à travers
un univers

*** DYSCYPLINY ***

Oto ogólna lista niektórych dyscyplin sportowych, które występują na Olimpiadzie zimowej.


Tutaj znajdziesz tabelkę z dokładnym podziałem sportów olimpijskich ze względu na nawierzchnię na jakiej dany sport się uprawia : sporty na śniegu, sporty na lodzie, sporty ślizgowe.Słówka związane z dyscyplinami sportowymi znajdziesz tutaj - na platformie QUIZLET .
Słówka związane z treścią wpisu znajdziesz tutaj - QUIZLET

Aucun commentaire:

Publier un commentaire