To już czwarta edycja akcji Miesiąc Języków zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Języków, który przypada 26 września. Tworzą ją blogerze zrzeszeni w projekcie Blogi Językowe i Kulturowe.
Przez cały wrzesień codziennie, punktualnie o 10:00 blogerzy będą publikować ciekawe swoje wpisy. Nie należy ich przegapić! Więcej o akcji poczytasz TUTAJ.
Zapraszam do przeczytania poprzedniego postu w ramach akcji : Notatki Niki oraz do następnego postu : English Freak
Zapraszam do przeczytania poprzedniego postu w ramach akcji : Notatki Niki oraz do następnego postu : English Freak
***
Korzenie języka francuskiego sięgają łaciny, by być dokładnym to łaciny ludowej - sermo vulgaris. Z biegiem lat różnice, szczególnie w wymowie, między łaciną klasyczną a ludową stały się na tyle wyraźne, że możemy mówić o tworzeniu języków romańskich. Ogromny wpływ na kształtowanie się języka miała również historia i polityka. Galowie - celtycki lud, który mieszkał na terenie dzisiejszej Francji miał wpływ na kształtowanie się leksyki języka francuskiego. Przykładem jest wyraz char - charrue.
Możemy też mówić o języku Franków salickich, którzy osiedlając się na Północy Francji uczynili język francuski brzmiący nieco sztywniej (osobiście się z tym nie zgadzam, ale opinie są różne). Ten kawałek historii ofiarował francuskiego kolory jak : gris i blanc.
Prawdopodobnie w tym podobnym czasie pojawił się ancien français - starofrancuski, który jest często mylony z językiem d’oïl czy d'oc. Natomiast te języki oraz ich dialekty wchodzą w skład starofrancuskiego. Dzisiejsi językoznawcy powstanie języka francuskiego przypisują raczej językowi d’oïl, który królował na północy Francji. Wyjaśnienie słowa d’oïl jest bardzo proste - to nic innego jak współczesne oui.
Tyle historii - chociaż o tym mogłabym pisać baaaardzo długo! Oczywiście, obecnie, biorąc pod uwagę francuskie multi-kulti naleciałości, dialektów jest i pewnie ciągle tworzy się coraz więcej. Język to bardzo elastyczna dziedzina.
Chciałabym Ci pokazać te standardowe różnice, bardzo "słyszane". Świetnym przykładem jest film "Bienvenue chez les Ch'tis". Polecam - warto obejrzeć! Oto krótki fragment.
Charrue - jedno z nielicznych francuskich słów, jakie znam :)
RépondreSupprimerZawsze od czehcz trzeba zacząć 😀
Supprimer