lundi 26 mars 2018

Matura to bzdura #1Część ustna z języka obcego jest bez określenia poziomu !
Jedyną różnicą może być to czy zdajesz język francuski ustny jako przedmiot obowiązkowy czy dodatkowy !

Przed wejściem na egzamin pamiętaj, żeby zachować wszystkie procedury z tym związane. Weź potrzebne dokumenty, czyli dowód. W wyznaczonym miejscu w szkole zostaw telefon. Przed wejściem do sali egzaminacyjnej zrób kilka teatralnych ćwiczeń rozgrzewających mięśnie twarzy (te, które ćwiczmy na lekcjach) – to pomoże, ale i odwróci Twoją uwagę J

Co jest celem egzaminu ?
Celem części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego jest ocena sprawności mówienia, rozumianej jako kompetencja komunikacyjna zdającego.

Przede wszystkim po przekroczeniu progu sali, w której masz egzamin nie myśl o tym czego nie umiesz, czego nie pamiętasz lub jakiego zestawu nie chcesz wylosować !Egzamin trwa 15 minut i może być wydłużony nie więcej niż o 15 minut. Jeśli wchodzisz jako pierwsza osoba to od razu losujesz zestaw. Zgodnie z nową formułą na egzaminie ustnym polecenia i teksty są odczytywane z kartki tzw. czarnodruku przez członka zespołu. Egzaminujący odczytuje Tobie polecenie bezpośrednio przed przystąpieniem do wykonania każdego zadania. Jeśli się okaże, że nie zrozumiesz polecenia możesz poprosić o powtórne przeczytania polecenia np. używając jednego ze zwrotów :

Est-ce que vous pouvez répéter cette question ?
Je n’ai pas compris. Est-ce que vous pouvez lire la question plus lentement ?
Est-ce que vous pouvez lire la consigne encore une fois ?
Est-ce que vous pouvez lire l’instruction plus doucement ?

Możesz zmiksować sobie te wyrażania jeśli się bardzo zestresujesz lub poprosić o kilkukrotne powtórzenie polecania, instrukcji, pytania.

Egzamin ustny zawsze rozpoczyna się rozmową wstępną, która trwa około 2 minut. 

! N’oublie pas !
Rozmowa wstępna nie podlega ona merytorycznej ocenie, ale Twoja odpowiedź jest brana pod uwagę w ocenie jakości umiejętności językowych zaprezentowanych podczas całego egzaminu. Czyli krócej : nie ocenią Cię za nią, ale jeśli odpowiesz na zadane pytania to jest to brane pod uwagę w ocenie całości.  

Rozmowa wstępna ma pomóc Ci się rozgrzać, więc staraj się odpowiadać na pytania ! Zadanych pytań nie będziesz mógł zobaczyć, dlatego jak nie zrozumiesz, któregoś z nich warto skorzystać z prośby o powtórzenie. Nikt nie każe Ci też odpowiadać po 3 sekundach od zadanego pytania. Masz chwilkę na przemyślenia. Jednak nadal jest to chwila a nie 3 minuty...

Jakie pytania mogą paść podczas rozmowy wstępnej ? Oto kilka przykładowych :

1.      Comment vous appelez-vous ?
2.      Où habitez-vous ?
3.      A quelle heure commencez-vous vos cours, le jeudi ?
4.      Quels aliments aimes-vous ?
5.      Quels sont vos devoirs à la maison ?
6.      Quelle est votre pièce préférée et pourquoi ?
7.      Quel moment de la journée préférez-vous ? Pourquoi ?
8.      Que préférez-vous : le repos actif ou le repos passif ?      Pourquoi ?
9.      Vous intéressez-vous à la politique ? Pourquoi oui ? Pourquoi non ?
10.  Comment est votre appartement ?

Po rozmowie wstępnej swobodnie przechodzi się do zadania 1, czyli rozmowy z odgrywaniem ról. 

Egzaminator poinformuję Cię o tym mówiąc po prostu : Merci beaucoup. Nous commençons maintenant notre épreuve orale. C’est votre première tâche. (Jest to przykładowa formułka, może ona być inna na twoim egzaminie) - ale o tym już w następnym poście ! Nie przegap !

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire