vendredi 14 juillet 2017Dziś obchodzimy Święto Narodowe we Francji popularnie nazwane le 14 juillet, czyli 14 lipca. Mało, kto zdaje sprawę, że święto to jest obchodzone od 1880 roku a nie jak wszyscy przypuszczają od 1789 roku tuż po zburzeniu Bastylii. Zburzenie Bastylii stało się symbolem obalenia w państwie władzy absolutnej oraz ogólnie ujmując podziałom społeczeństwa na klasy.

Czy wiecie co oznaczają kolory na fladze Francji ?

Może Was to zdziwi, ale dobór kolorów na francuskiej fladze nie jest przypadkowy.

Na początku tworzenia się państwa francuskiego kolorem przewodnim był czerwony krzyż na białym tle. Tak, dobrze myślicie! Dzisiaj jest to symbol dawnego królestwa angielskiego.

 

Ten czerwony krzyż symbolizował męczennika Saint Denis, który był pierwszym biskupem Paryżem. Hmm… jego życie trochę przypomina życie świętego Wojciecha J 

Jak to w tamtych czasach zwykle bywało większość zjawisk, rzeczy tłumaczono sobie za pomocą religii lub wierzeń. A zatem czy co symbolizuje kolor niebieski ?

 

Kolor niebieski pochodzi od innego, chrześcijańskiego świętego. Saint Martin, zwykle ubrany na niebiesko, towarzyszy rodowi Kapetynów i staje się łącznikiem między królami Francji a kościołem katolickim. Warto zwrócić uwagę, że od tego momentu królowie są często widywani w kapie, une chape, w kolorach niebieskich oraz złotych (ten jest symbolem Matki Boskiej Dziewicy). Istotne jest ten fakt, że od tego momentu możemy mówić, że o tym, że Francja jest córą kościoła, czyli une fille aînée de l’Eglise.

Tutaj znowu muszę wrócić do koloru białego. Dlaczego ? Nie wystarczył im niebieski ze złotymi elementami i kwiatem une fleur de lys[1]? Niestety. Śmiem twierdzić, że Francuzi to dość kapryśny naród J


Zaczyna się wojna 100 ans, która niesie ze sobą liczne starcia, krucjaty i wyprawy. Znowu pojawia się święty – Saint Michel na niebieskiej fladze z białym krzyżem – bardzo to przypomina angielską wersję flagi. Francuzom zależało pokazać różnicę między narodem niewiernych – Anglików, a córą kościoła. 

Dużo, dużo później…. Okres Rewolucji Francuskiej.

Kolory Francji znowu się pojawiają w oddzielnej wersji. Na początku na kokardzie, rozetce , une cocarde,  w kolorze czerwonym i niebieskim (symbol Paryża) oraz białej jako symbol królów i  królestwa. Po upadku Bastylii kolory Paryża były również kolorami oddział garnizon paryskiego, czyli la Garde Municipale parisienne. Kolory na fladze Francji zmienia dopiero dekret z 1790 roku ustanawiając trójkolorowe barwy flagi. Za ich ułożenie w tej kolejności odpowiada malarz Louis David, który na obrazie Delacroix stoi po lewej stronie Marianne. 


[1] Pojawia się on na herbach w XI wieku za czasów Filipa I.

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire